Jsou důležité peníze v partnerství?

Ve velkém množství mladých rodin nastávají první trhliny ve vztazích právě kvůli financím, ať už z důvodů nedostatku či naopak většímu přísunu peněz aniž bychom s nimi uměli zacházet.

V prvním případě často nastávají neshody kvůli nerozumnému hospodaření s penězi, v pozdější době se objevují rozdílné názory v nakupování věcí nezbytných k dennímu životu a tyto problémy se kumulují. Děti ve školách se chtějí vyrovnat ostatním a nároky se zvyšují. Lidé by chtěli sobě i rodině často dopřát blahobyt, a ačkoliv si to nemohou dovolit. 
dětská pokladnička.jpg

Ve druhém případě bývá problém změna kvality života mladé rodiny, mladí manželé v těchto situacích většinou neumí uvažovat rozumně. Často postrádají třeba rady o rozumném investování.

Bohužel u nás jsou většinou velmi populární různé půjčky a vlastně na úplně všechno, na bydlení, na auta, zařízení, drahé oblečení i dovolené. Tito lidé si půjčují bez rozmyšlení, aniž by si spočítali, kolik na půjčkách přeplatí a postupem doby tyto splátky nezvládají.
truhlička na bankovky.jpg

Za mého mládí existovala jedna půjčka, která bývala dost často využívaná, tzv. novomanželská. Úrok byl velmi výhodný a pořídilo se za ni v té době hodně. Ale bylo nutné mít dva ručitele. Mladé rodiny byly ještě motivovány narozením dítěte, kdy se splátky ponižovaly (dva tisíce za první dítě a čtyři tisíce za druhé a další dítě).

Tyto oblíbené půjčky jsou většinou lidí, dle průzkumů až třemi čtvrtinami Čechů, opět velmi žádány. Ministerstvo práce a sociálních věcí o tomto dokonce i jednalo na konci loňského roku. A nejen o půjčkách pro novomanžele, také pro nesezdané páry aj.

Tak se stává, že tato druhá skupina lidí si bere více nevýhodných půjček najednou a časem nastává platební neschopnost, může to končit v lepším případě osobním bankrotem, v horším i exekucí. A toto vše postupem času vede k častým manželským neshodám.

Když to shrnu, manželské rozepře tedy nastávají v obou případech. Jak z tohoto kruhu ven?
financování stavby.jpg

Mladí lidé by určitě měli jednat s rozvahou, a pokud jim schází alespoň trochu finanční gramotnost, měli by využít jakékoliv pomoci odborných poradců či jiných lidí vzdělaných právě v oboru financí. Dnešní doba nabízí také velké množství odborné literatury, která umožňuje porozumět této problematice.

Je známo, že finanční neshody ničí vztahy a pokud nastane mezi manželi porucha komunikace okolo tohoto problému, těžko se vztah utužuje, spíše naopak. Peníze jsou tedy důležité, ale musí se s nimi umět nakládat a rozhodně nejsou důležitější, než rodina, ta je ten pravý základ státu.