Netolismus neboli závislost na internetu

Mnoho z nás si už svůj den bez použití internetu neumí ani představit. Čteme zprávy, jsme aktivní na sociálních sítích, sledujeme své oblíbené youtubery nebo vyhledáváme užitečné informace. Možností, co dělat a jak zde trávit čas, je nepřeberné množství.
Problém však nastává, jestliže se internet stane středobodem našeho vesmíru a my si přestaneme užívat života. V takovém případě je nutné problém začít řešit a nebát se vyhledat i pomoc odborníka.
děti a internet
Příznaky netolismu
Pro takového člověka je na prvním místě surfování na síti a vše ostatní jde stranou. Jedinec začne zanedbávat své povinnosti, přestane se soustředit na studium/práci a jeho výsledky se zhoršují. Jeho mezilidské vztahy upadají a místo toho, aby se je snažil nějakým způsobem zachránit, tak se soustředí na budování vztahů online.
Většinu času tráví u počítače a když není online, tak se začnou projevovat abstinenční příznaky jako nervozita, vztek, deprese a výkyvy nálad. Většinou ani nedodržuje stravovací a pitný režim, popř. jí a pije pouze u počítače.
připoutaný k počítači
Jak tento problém řešit
V případě, že zjistíme, že někdo v našem okolí by mohl mít tento problém či si tušíme, že my sami bychom mohli trpět touto závislostí, je třeba začít daný problém řešit.
Nejdůležitější je samotné uvědomění si závislosti. Tohle je první krok k úspěšnému zotavení se. Úplně nejlepší možností je vypnout počítač a začít konečně žít. Tohle se ovšem snadno řekne, ale hůře vykoná, proto je třeba postupovat pozvolna.
Možné je se svojí závislostí bojovat postupným snižováním času stráveným na síti. Zakázat si například sociální sítě nebo si je pomocí různých programů úplně zablokovat, omezit se třeba jen na hodinu na YouTube denně apod. Ze začátku to bude samozřejmě těžké, ale postupem času by mělo přijít zlepšení a abstinenční příznaky začnou ustupovat.
Jestliže je závislost natolik silná, že s ní postižený sám bojovat nedokáže, tak je nezbytné vyhledat odbornou pomoc. Neostýchejme se vyhledat psychologa či psychiatra, není se za co stydět. Život stojí za to žít a ne jej prosedět před internetem.