Opomíjené, ale překrásné vodopády v Česku

Jedlový důl

Poměrně neznámý přírodní úkaz je jedním z nejkrásnějších v severních Čechách. Najdete jej nad obcí Josefův Důl, na konci osady Antonínov. Jedlový potok tu padá do údolí strmým svahem, průtok je zhruba 200 litrů za vteřinu, přičemž vodní koryto tvoří kaskáda kolmých profilů, z nichž ten nejvyšší měří úctyhodných 5 metrů. Výlet k vodopádům můžete spojit s procházkou nebo projížďkou na kole směrem k Mariánské hoře, vede tudy asfaltová silnice s překrásnými výhledy.
tourmakeady průtok

Dírka

Na Díreckém potoce můžete obdivovat vodopád Dírka. Je to zároveň nejdelší a nejkrásnější padající vodní masa v Plzeňském kraji. Dírecký potok má stabilní průtok, nedaleko odtud se totiž voda čerpala kvůli těžbě železné rudy u obce Břasy. Železitá voda má mírně narezlou barvu, a jestliže se jako vodáci plavíte po Berounce, rozhodně si tuto přírodní scenérii nenechte ujít. Není to sice žádná Niagara, ale v našich skromných podmínkách vodních toků se řadí k nejzajímavějším.
kuang si padá vodopád

Bílá Opava

Říčka Bílá Opava, která pramení na svazích Pradědu v Hrubém Jeseníku, vytváří pozoruhodný kaňon. Voda protéká strmými úbočími, kamenitým korytem a zařezává se mezi skalní masiv pokrytý jehličnatými lesy. Bohužel tu v roce 2004 došlo k větrné smršti, která napáchala rozsáhlé škody na smrkové monokultuře. Musela být vykácena přibližně polovina veškerého porostu. Jsou zde však vysázené nové stromky a život jde dál. Podél Bílé Opavy vede turistická stezka od rozcestí s parkovištěm nad Karlovou Studánkou a trasa dlouhá zhruba 4 kilometry směřuje k hotelu Figura pod vrcholem Pradědu. Doporučujeme podniknout pěší výšlap podél řeky směrem nahoru po žluté značce a dolů se vracet horní cestou po modré.

Vodopády sv. Wolfganga

Nedaleko obce Vyšší Brod na říčce Menší Vltavice, zhruba 1 kilometr od areálu cisterciáckého kláštera, objevíte zajímavou vodní kaskádu mimořádné výšky. Přírodní úkaz je přístupný po žlutě značené tzv. Opatské cestě kolem studánky s pitnou vodou, a i když je Vyšší Brod východiskem vodáckého putování po Vltavě a je v letní sezóně doslova přecpán turisty, Menší Vltavice bývá spíše opomíjeným cílem. Přesto však stojí za zhlédnutí, zvláště za pěkného slunečného počasí.