Znáte pojem Jin jóga?

O józe a jejich různých obdobách toho bylo sestaveno a napsáno již mnoho. Povětšinou se jednalo o dynamičtější varianty jako třeba Power jóga či Bikram, která se cvičí při čtyřiceti dvou stupních tepla v místnosti. A však vedle těchto intenzivnějších hodin můžete narazit na pojem Jin jóga, která je založena na ženském principu a slibuje zklidnění a ponoření se do sebe sama. Nenechejte se ale zmást, nejedná se rozhodně o nenáročné ásány!
jógová pozice
 
Založena je na provádění pozic, každá z nich se drží dvě až pět minut. V tom je její tajemství a jedinečnost, totiž právě v délce zaujetí cviku, kdy na začátku po odeznění mužských jangových struktur, jako jsou síla, svaly a rychlost, dojde k hlubokému uvolnění a přejití do ženského principu zjemnění. Protažení tak působí důkladněji a hlouběji i na jemné tkáně v těle, kosti a klouby. Díky tomu má možnost energie více proudit.
 
Tělo není stuhnuté a napjaté, naopak se s ním po celou dobu bděle pracuje. Snaží se uvolňovat kousek po kousku, jednotlivé svaly a ty prodýchávat.
 
Pro mnohé může být ze začátku těžké tak dlouhou dobu v daných ásánách vydržet. Začít se dá tedy na dvou minutách a postupně přidávat.
 
Pro ženy, jenž od rána musejí zvládnout chod domácnosti, děti, práci má tento druh jógy hojivý efekt. Nutí je se zastavit a odpočívat. A stejně jako jing a jang, dvě síly, které se prolínají, nemá tento druh cvičení za cíl nahradit celou praxi, ale naopak doplnit dynamičtější varianty, podpořit v meditaci a trpělivosti.
 budha, hory
Vyzkoušejte si některou z pozic.
Ásána poloviční vážky – lehněte si břichem na podložku, pravou paží natáhněte nad sebe a tlačte jí do podložky. Levou protáhněte pod hrudníkem do strany, co nejvíce napasujte pažní kloub pod sebe a otočte dlaň ke stropu. Obě ruce jsou rovné a svírají mezi sebou pravý úhel. Nohy jsou uvolněné. Po dvou až pěti minutách velmi opatrně vyměňte strany.
Můžete vyzkoušet i variantu v kleče.
Ásána polovičního mostu– položte se na záda, pokrčte nohy v kolenou, plosky nohou spojte celé se zemí a zatlačte do ní. Natažené paže zasuňte dlaněmi k podlaze pod sedací kosti, srovnejte se a lehce nadzvedněte tak, aby váha spočívala na ramenou a šlapkách. Podsaďte mírně pánev, hlídejte si, aby se Vám neprolamovala bedra. Hlava a krk zůstávají na zemi bez napětí.