Nejmocnější ženy světa

Nejmocnější ženy světa

 Ve světě vždy bylo mnoho statečných mužů, ale také žen. Mnoho z nich se stalo dodnes obdivovanými a uznávanými pro svou sílu a neúnavnost. 

 Jednou z nejmocnějších žen světa byla Marie Terezie. Narodila se roku 1717 ve Vídni a jako jediná žena vládla na českém trůně. Byla vychovaná jezuity, kteří ji, kromě náboženství, učili latině, francouzštině, italštině a španělštině. Učila se tanci, hudbě i kreslení. Během své vlády zavedla povinnou školní docházku, vojenskou reformu a podporovala vznik manufaktur a podnikání. Tato mocná žena vládla 40 let, až do roku 1780, kdy po nachlazení při lovu dostala zápal plic na nějž zemřela. 

Zlata brana

 Alexandrina Victoria, známá jako královna Victorie, nastoupila na britský trůn již ve svých 18ti letech. Její vláda trvala 63 let. Stala se první indickou císařovnou. Podle ní jsou pojmenovány státy Victoria a Queensland v Austrálii. Po celé Evropě domluvila sňatky svým dětem a vnoučatům. Zemřela v roce 1901, ve věku 81 let. 

 Její prapravnučka, Alžběta II., je současnou vládnoucí britskou panovníci. V délce trvání vlády zatím překonala Victorii o 6 let. Vládne šestnácti nezávislým státům, mezi které patří například Austrálie, Jamajka a Nový Zéland. Nyní je královně Alžbětě 95 let. 

Buckinghamsky palac

 Další mocnou britskou ženou byla Margaret Thatcher, známá jako Železná lady. Byla první britskou premiérkou a svou funkci vykonávala 11 let. Ve své politice prosazovala snižování daní či regulaci imigrace. 

 Evita Perón byla manželkou argentinského prezidenta Juana Dominga Peróna. Bojovala za volební práva žen, pomáhala ke zlepšení podmínek chudých a založila svou vlastní nadaci. Hlavně proto, jak neúnavně bojovala za pomoc potřebným, si ji lidé velice oblíbili. Zemřela v roce 1952, v pouhých 33 letech, na rakovinu. 

 Haseki Hürrem Sultan se stala jedinou právoplatnou manželkou tureckého sultána Sulejmana Nádherného z Osmanské dynastie. Měla slovanský původ a na Osmanský dvůr byla odvezena jako otrokyně. Pro svůj velký půvab a důvtip učarovala sultánovi natolik, že ji z konkubíny učinil svou právoplatnou manželkou, což nebylo v dynastii zvykem. Hürrem byla, na svou dobu, velice inteligentní. Nechala postavit řadu lázní a mešit. Zemřela ve spánku v roce 1558, ve věku 53 let.