Jak se můžeme testovat na covid-19?

Zatím co v začátcích příchodu pandemie do světa, byly možnosti testování jen velmi omezené, nyní máme daleko větší možnosti. Dříve jste si mohli udělat pouze PCR test, který vám buď předepsal lékař, a nebo jste za něj zaplatili zhruba 2000 Kč. Bohužel se našli i lékaři, kteří podcenili příznaky svých pacientů a na testy je neposlali. A pro průměrnou rodinu je 2000 přece jen dost velká částka. Naštěstí jsou nyní i levnější metody, u antigenních testů prodej neustále probíhá, i když pandemie trochu ustoupila.

covid

Jaké tedy máme možnosti testování?

PCR test

PCT test se dělá nejčastěji výtěrem nosohltanu, občas se vám může stát, že vám odeberou vzorek z krku. Jedná se stále o nejvíce věrohodnou metodu testování. Toto testování je vhodné pro lidi, kteří už mají nějaké příznaky či vážné podezření na nákazu, jelikož jinak to není metoda vhodná na plošné testování. Je to hlavně z důvodu, že výsledky jsou až za několik dní a je nutná úzká spolupráce s laboratořemi, které testy vyhodnocují.

testy

Antigenní testy

Antigenní testy naopak vhodné k plošnému testování jsou, a v čase povinného testování se jich ve velkém využívalo. Můžete buď dostat od doktora žádanku k antigennímu testu, nebo si ho zaplatit. Odběr na odběrovém místě stojí v řádech sto korun, je tedy levnější než PCR test. Výhodou je, že výsledky jsou známé už do 15 minut. Obecně se ale považují za o něco méně spolehlivé než PCR testy. V současnosti už není problém si test zakoupit a provést si ho doma. Na výběr bývají testy formou odběru z nosu, z úst, ze slin nebo kloktací. Domácí testy se svou spolehlivostí vyrovnají těm, které jsou prováděny na odběrových místech.

Testy na protilátky

Alternativní metodou jsou testy na přítomnost protilátek v krvi člověka. Z testů se dá rozpoznat jak nedávno prodělaná infekce, tak právě probíhající infekce. Tento test se provádí odběrem krve, které ale stačí pouhá kapka, proto se nejčastěji odebírá z prstu. Nevýhodou je invazivní odběr a fakt, že nerozpozná nemoc na jejím počátku, kdy je člověk nejvíce nakažlivý. Výhodou je rychlé vyhodnocení testu, které je do cca 15 minut.