Jsem žena…

Rodina je pro mnohé důležitá. Je jedno, jaký počet lidí má, ale bývá zvykem, že spolu žijí v jedné domácnosti, někdy i ve dvou, střetávají se a vzájemně, v tom lepším případě se doplňují.

rozpočet na domácnost

Pokud je to rodina s dětmi, tak rodiče většinou pro své děti představují nejenom vzor, který se jim vryje do paměti, ale představují zároveň i autoritu. To by mělo být normální, zvlášť pokud všichni žijí v jedné domácnosti. Ale to je samozřejmě v každé rodině jiné a hlavně hodně složité, protože se to liší odlišnými životními podmínkami a osobními vztahy. Zvlášť pokud s dítětem nebo s dětmi žije jen jeden z rodičů. Většinou to bývá žena, která dnes představuje samoživitelku a tak vedení celé domácnosti zůstává pouze na ni.
úděl ženy kdysi i dnes – hospodyňka

Ve společné domácnosti bývá zvykem, že mezi partnery a později i mezi už staršími dětmi jsou úlohy rozděleny. Každá rodina ji jiná. Někde se na chodu domácnosti podílejí společně, někde se nedokážou domluvit a tak se třeba i hádají. Rozpad rodiny může nastat i ekonomických důvodů. Například věčné dohady, že žena utrácí na domácnost zbytečně moc, že neumí počítat. A naopak, ženamatka může mít výhrady k tomu, že ji nestačí peníze, které má určené na domácnost.

Mladé ženy – maminky, které se teprve učí, jak svou domácnost udržet v pohodě, mají v mnoha případech problém, jak mají vše zvládnout. Postarat se o dítě, mít uvařeno, uklizeno, co nejvíce věnovat dítěti, mít čas i na sebe i partnera a přitom hlídat rozpočet na domácnost. Dnes si některé z nich mohou dovolit mít už i inteligentní domácnost, která rozpočet částečně pohlídá.

Pokud mladá žena má určité kladné návyky nejenom ve vztazích ke svým blízkým, tak ve vedení domácnosti, kde vzorem byla především její matka, tak by svou domácnost měla zvládnout.

V dnešní, skutečně uspěchané a konzumní společnosti, mladé maminky mají často problém, aby vyšly s rodinným rozpočtem na domácnost. Tak se snaží hledat rady, jak a kde ušetřit, jak vše časově zvládnout, aby její rodina byla spokojená a v pohodě.

I když jsou naše ženy emancipované, vzdělané a mají někdy lépe placené zaměstnání než jejich manžel či partner, tak jak to bylo už po mnoho generací, tak to převážně platí i dnes. Vést dobře svou domácnost, je jejich údělem.

4.3/5 - (3 votes)